top of page
  • Writer's pictureKristīne Spure

Svara dienasgrāmata #1: Kādēļ es gribu zaudēt lieko svaru

Updated: Mar 29, 2020

Līdz ar marta beigām aprit divi mēneši, kopš esmu nopietnāk pievērsusies savas fiziskās veselības uzlabošanai. Laikam jau iepriekšējā teikumā būtu tikai godīgi piemest klāt arī vārdu – “atkal”.


Šis nav mans pirmais mēģinājums...


Katru janvāri mēs ar manu vīru Mārtiņu rakstām sarakstu ar lietām un uzdevumiem, ko vēlamies piepildīt jaunajā gadā.


Jau aptuveni trīs gadus pēc kārtas viens no maniem gada mērķiem ir bijis atgriezties veselīgā ķermeņa masas indeksā (ĶMI; BMI – angļu val.).


ĶMI ir visbiežāk lietotā metode lieka ķermeņa svara noteikšanai. Savu ĶMI var aprēķināt pēc formulas:
ĶMI = svars (kg) : augums (m)2. Bet vēl vienkāršāk izmantot ĶMI kalkulatoru.

Līdz šim savu mērķi mēģināju sasniegt vairākas reizes, bet izpildījums – vien aptuveni 30% no nospraustā mērķa. Visvairāk šo gribēju piepildīt līdz savai 30 gadu dzimšanas dienai, jo ziniet – simboliski un tā. Jauna desmitgade, jauna attieksme, vai ne?


Tā vietā es sagaidīju savus 30 gadus ar lielisku ballīti (hurray!) un… vissmagāko svaru, kāds man ir bijis. Tie bija 75,8 kilogrami.


Lūdzu, nepārprotiet. Es neesmu tas striktais cilvēks, kuram liekas, ka cilvēkam jāsver pēc iespējas mazāk, jābūt ar pēc iespējas lielāku muskuļu reljefu vai minimālu tauku slāni.


75,8 kilogrami citiem cilvēkiem var būt pilnīgi normāls svars.


Bet ne gluži man – 160 cm garam rūķim (digitāls “fist bump” visiem īsajiem lasītājiem).


Tobrīd, ja skatās no matemātiskās ĶMI puses, janvāra beigās, kad uzsāku šo piedzīvojumu, man bija 12,8 kilogramu par daudz, nekā vajadzētu būt uz manu garuma/svara proporciju.


Godīgi sakot – mans ĶMI bija stabili liekas ķermeņa masas kategorijā, turklāt vien 0,39 vienības no aptaukošanās 1. pakāpes.


Lai vizualizētu mazliet citādāk, ko nozīmē 12,8 kilogrami, iztēlosimies to šādi:


  • 12,8 kilogrami ir 53,3 BigMac burgeri

  • 12,8 kilogrami ir trīsarpus jaunpiedzimuši 3,5 kg smagi mazuļi

  • 12,8 kilogrami ir divarpus Hariji

  • 12,8 kilogrami ir 12,8 1 kg griķu paciņas

  • 12,8 kilogrami ir katrā rokā pa 5-litrīgajai ūdens bondzelei un padusē pasists arī 2-litrīgais “Zaķumuižas” ūdens


Turklāt ņemsim vērā arī to, ka ĶMI robežas ir diezgan plašas. Proti, uz maniem 160 centimetriem normāls svars būtu no 48 līdz 63,8 kilogramiem.


Mans mērķis ir šī gada laikā sasniegt 63 kilogramus. Šajā svarā es nebūtu “superskinny (kas arī nav mans mērķis). Es vienkārši atkal iekļaušos tajā svarā, kas manam ķermenim manā vecumā nesagādātu sirds kaites, neizraisītu diabētu vai citas komplikācijas.


… kas liek man turpināt ar ne mazāk būtisku nodaļu:


Kādēļ man ir būtiski nomest lieko svaru un uzlabot fizisko veselību?


Katram cilvēkam ir savi iemesli, lai vairāk sportotu un samazinātu lieko svaru. Šie ir galvenie ieguvumi manā skatījumā:


  • Es gribu būt vesela. Palielināts ķermeņa svars negatīvi ietekmē visas nozīmīgās organisma funkcijas. Aptaukošanās veicina citu slimību attīstību – paaugstinātu asins spiedienu, mugurkaula un locītavu problēmas, elpošanas pārtraukumus miegā, palielinātu onkoloģisko saslimšanu risku u.c.


  • Es gribu dzīvot kvalitatīvi, cik vien ilgi varu. Nav noslēpums, ka aptaukošanās samazina dzīves ilgumu. Tādēļ jau laikus gribu iemācīties trenēties tā, ka pašai par to ir prieks. Gribu vairāk iekļaut sportu un fizisko aktivitāti nedēļas griezumā un pierast pie tā, ka, lai ilgāk un kvalitatīvāk dzīvotu, kustība un aktivitāte ir neaizstājama sastāvdaļa.


  • Es gribu labāk izskatīties. Ko te vairāk piebilst?

  • Es gribu atvieglot bērna gaidīšanas un dzemdību norisi. Nēee, šis noteikti nav publisks paziņojums, ka esmu gaidībās. Gluži vienkārši – liekais svars var radīt komplikācijas gan māmiņai, gan bērnam grūtniecībā, dzemdībās un pēc tām. Es vienkārši ļoti laikus gatavojos.


Ceļa vārdi veiksmīgam turpinājumam


Mums katram ir viena veselība. Bet mums var būt dažādas pieejas, kā to pilnveidot.


Zinu, ka manā gadījumā ir ļoti viegli nomaldīties no ceļa un dzīvot pašapmānā, ka “nemaz tik traki jau nav”. Mēģinu šo savu vājo vietu atcerēties, lai nākotnē kļūdas pieļautu mazāk.


Turklāt es savu personīgo pieredzi uzskatu kā atjauninājumu savā līdzšinējā attieksmē pret sportu un ēdienu un ļoti ceru, ka spēšu to pilnveidot arī tālākā nākotnē.


Ja arī Tu esi ceļā uz veselīg(āk)u dzīvesveidu un svaru (varbūt Tavā gadījumā tas nozīmē svaru palielināt?), vēl viens digitālais “fist bump”. Šis ceļš ir izaicinājumiem pilns, bet noteikti tā vērts.

 

NB: Ļoti lūdzu ņemt vērā, ka es dalos ar savu personīgo pieredzi, un katram tā var būt atšķirīga. Ir normāli, ja Tava prioritāte nav svara vērošana, sportošana vai kaloriju skaitīšana.


Es priecājos dalīties ar savu stāstu, turklāt cenšos to darīt gana apzinīgi, atsaucoties uz uzticamiem avotiem. Iesaku daudz izzināt un pētīt pašam un piefiksēt savus veselības novērojumus. Turklāt, ja vēlies profesionālu palīdzību, iesaku vērsties pie ģimenes ārsta, fizioterapeita, personīgā trenera vai cita veselības speciālista.


1,076 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page