top of page
  • Writer's pictureKristīne Spure

Kā iegūt draugus un ietekmēt cilvēkus. Vērtīgi ieteikumi no Deila Kārnegija

Kurš gan nevēlas savā dzīvē iegūt draugus un vēl labāk – ietekmēt cilvēkus? Tie, kas saka “es jau nu toč nē”, melo vai nu sev vai citiem. Savukārt Deils Kārnegijs savā grāmatā “Kā iegūt draugus un ietekmēt cilvēkus” pastāsta, kā to izdarīt.


“Kā iegūt draugus un ietekmēt cilvēkus” (“How to Win Friends and Influence People” – angļu) kaut kādā veidā ir revolucionārs darbs.


Revolucionārs, jo grāmatas izdošanas laikā (1936. gads) tā bija viens no pirmajiem šāda veida darbiem, kurā runā un māca par cilvēkattiecību pilnveidošanu.


“Ja nevari atrast to, ko meklē, tad jārada pašam.” Iztēlojos, ka to nodomāja Deils Kārnegijs, pieredzējis publiskās runas pasniedzējs, kad nevarēja atrast nevienu jēdzīgu grāmatu, ko ieteikt saviem studentiem, lai papildinātu viņu zināšanas publiskās runas mākslā.


Jāraksta vien pašam, un tā tapa “Kā iegūt draugus un ietekmēt cilvēkus”, kas pat pēc 30 miljoniem pārdotu kopiju vēl aizvien saglabā savu aktualitāti un iekļuvusi arī žurnāla “Time” 100 visu laiku labāko grāmatu sarakstā.Topošā socialīta un arī vienkārši draudzīga cilvēka bībele


Kārnegijs savā leģendārajā grāmatā apkopojis:

  • 6 ieteikumus, kā iepatikties cilvēkiem;

  • 12 ieteikumus, kā pārliecināt cilvēkus, lai viņi ar jums būtu vienisprātis;

  • 9 veidus, kā izmainīt cilvēkus, neizraisot viņos nepatiku.

Izklausās mazliet manipulatīvi, vai ne?Bet patiesībā katrs no ieteikumiem vienkārši ļauj lasītājam iemācīties labāko veidu, kā realizēt savu potenciālu un kā dažādus psiholoģijas principus izmantot ikdienā, lai dibinātu kontaktus un uzturētu labākas, patiesākas un pilnvērtīgākas attiecības ar jebkuru līdzcilvēku – draugiem, ģimenes locekļiem, kolēģiem, jaunām paziņām.


Viens būtisks trūkums, ko gribētu pieminēt (un kādēļ dodu tik zvaigznes, cik dodu – skatīt raksta beigās): Kārnegijs iekļāvis lērumu piemēru ar konkrētiem cilvēkiem no dzīves. Piemēram, grāmatā var lasīt, kā, piemēram, Abrahams Linkolns izteicis kritiku vai ticis galā ar nepaklausīgiem armijas ģenerāļiem. No vienas puses šādi piemēri ir ļoti noderīgi un prot saredzēt ieteikumu pielietojumu dzīvē.


Tajā pašā laikā vairāki no piemēriem ir novecojuši (lielākoties dominē vīrieši – pārdevēji vai uzņēmēji), turklāt tie ar laiku sāk atkārtoties un garlaikot, tādēļ domas sāk slīdēt citur.


Jāsaka arī, ka neviens no autora ieteikumiem, no šī brīža 21. gadsimta skatupunkta raugoties, neliekas šokējošs vai pārsteidzošs. Drīzāk 80 gadus pēc grāmatas izdošanas Kārnegija ieteikumi liekas pat ļoti loģiski un pašsaprotami.


Bet arī tad: veca patiesība nerūs. Kārnegija ieteikumos ir vērts iedziļināties un paturēt prātā, tādēļ piefiksēju dažus no tiem pati sev un Tev, lasītāj. Domāju, ka it sevišķi introvertajai latvieša pusei noderēs.


1. Kļūsti patiesi ieinteresēts cilvēkos. Izrādi interesi par cilvēkiem un lietām, kas viņus interesē, lai izveidotu kvalitatīvas, ilgstošas attiecības. Izmēģināju – strādā. Turklāt var uzzināt daudz jauna par tēmām, kurās pašam nav ne mazākās jausmas.


2. Smaidi. Prieks nav atkarīgs no ārējiem apstākļiem, bet drīzāk no mūsu iekšējās attieksmes. Smaids ir bez maksas un var kļūt par lielisku iespēju likt arī apkārtējiem justies brīnišķīgi. Mēģinu – strādā, bet, piemēram, dodoties rīta skrējienā smaidu un cīņu ar 10+ kilometru nav viegli apvienot.


3. Esi labs klausītājs. Daudzi cilvēki pat īsti nevēlas ārkārtīgi izklaidējošu sarunu biedri – viņi vienkārši vēlas kādu, kas viņus uzklausīs. Šo, manuprāt, jo sevišķi būtiski paturēt prātā viedtālruņu laikmetā. Ar vienu aci skatīties uz sarunu biedru, bet ar otru telefonā un vienaldzīgi atbildēt ar “mhm” – tā nav ne klausīšanās, ne kvalitatīva saruna.


4. Atceries un izrunā citu cilvēku vārdu. Dzirdēt mūsu pašu vārdu – tā ir, Kārnegijaprāt, visjaukākā skaņa pasaulē. Šis man likās ļoti interesants ieteikums, un, jo vairāk aizdomājos un sāku izmantot ikdienā, jo vairāk likās, ka strādā.


5. Vienīgais veids, kā uzvarēt strīdu, ir no tā izvairīties. Vienalga, vai mēs, strīdoties par kādu tēmu, uzvaram vai zaudējam, mēs tāpat paliekam zaudētājos, jo vai nu sarunu biedrs jutīsies pazemots, vai arī turpinās borzīt par tēmu, kur mums liekas, ka pašiem ir taisnība. Kārnegijs te piedāvā citu veidu, kā virzīt sarunu un pārliecināt cilvēku, lai vilks paēdis un kaza dzīva.Secinājumi


Kārnegija “Kā iegūt draugus un ietekmēt cilvēkus” ir viena no tām grāmatām, kas var rosināt diskusiju. Vai smaidīt vajag katru dienu – arī tad, ja slikti jūtamies un patiesībā nepiekrītam nekam no tā, ko saka sarunu biedrs? Ko īsti nozīmē izvairīties no strīda? Vai tas nozīmē ļaut citiem kāpt uz galvas un nepaust savas domas?


Manuprāt, nebūt ne. Neieslīgstot galējībās, katrā no ieteikumiem var atrast vismaz daļiņu patiesības, tiem ir potenciāls izkustināt lasītāju no rutīnas un sniegt jaunu redzējumu. Tikai jāatrod balanss.


NB: Grāmata ir lieliski piemērota audioformātam. Es to klausījos angļu valodā aplikācijā Scribd, savukārt latviešu valodā grāmatu publicējusi izdevniecība "Helios" un to var iegādāties, piemēram, Jānis Roze veikalos.


Mans vērtējums: 4 no 5

Goodreads vērtējums: 4.2 no 5


1,072 views0 comments

Comments


bottom of page