top of page
  • Writer's pictureKristīne Spure

Mana pirmā audiogrāmata: Amy Poehler – Yes Please

Grāmatas ir jālasa. Un ar vārdu “jālasa” es domāju tā pašu pirmējo nozīmi. Proti, jāatver, jāpāršķir lapas, jārokas iekšā burtos. Bet ko iesākt ar audiogrāmatām – un vai tās vispār skaitās grāmatas?

Lūdzu, bez tomātiem. Zinot, kāds “tvitertracis” par šo tēmu izcēlās pērnā gada nogalē, es zinu, ka šis ir jūtīgs jautājums, par kuru es labprāt piedāvātu savu redzējumu... kādu citu reizi.


Bet tikmēr izstāstīšu, kā man pašai gāja ar savu pirmo audiogrāmatu mūžā.


Līdz šim audiogrāmatas mani nebija uzrunājušas vispār. Sauciet mani par konservatīvu lasītāju, bet man grāmata vienmēr ir bijis kaut kas fizisks. Es to varu ielikt somā, atvērt tramvajā, pilnīgi jaunu eksemplāru apšķaidīt ar melnu tušu (jā, tā arī ir gadījies) un pavirši ielocīt lappuses, ja aizmirsusies grāmatzīme.


Bet brīdī, kad ar savu vīru Mārtiņu devāmies mūsu pēdējā ceļojumā, kura ietvaros mums ar auto nācās mērot ceļu cauri Polijai, Vācijai, līdz pat Itālijai un atpakaļ caur Austriju (apsolu, tas bija pirms COVID-19 trača), sāku pārvērtēt iespējas un meklēt veidus, kā pavadīt 8+ stundas dienā pie auto stūres.


Lasīt vienam, kamēr otrs mēģina noturēt uzmanību braucot? Tas ir variants līdz brīdim, kad abi pamazām sāk migt ciet un strauji tuvojas ceļa mala.


Un šeit arī es pirmo reizi ieraudzīju patiesu vērtību audiogrāmatām. Beidzot ir grāmata, ko vairāki lasītāji var baudīt vienlaikus.


Humora pilna un intīma saruna ar Poleri

“Yes Please” ir aktrises, komiķes un scenāriju autores Eimijas Poleres (Amy Poehler) autobiogrāfija, kurā viņa atklāj, kā no Ņūtonas, Masačūsetsas nokļuva populārajā amerikāņu šovā SNL (Saturday Night Live) un spēja iekarot vietu Holivudas izklaides industrijā.


Vai bija sarežģīti vienoties par pirmo audiogrāmatu, ja jāklausās diviem cilvēkiem? It nemaz. Abi ar Mārtiņu esam Eimijas fani. Lai gan, pavisam godīgi runājot, es Eimiju kā aktrisi pirmo reizi iepazinu filmā “Baby Mama” un toreiz viņas tēls un līdz ar to arī aktrise pati mani ne pārāk uzrunāja.


Bet līdz sirds dziļumiem iemīlēju Eimiju, skatoties SNL raidījumus, kā arī Leslijas Noupas (Leslie Knope) lomā seriālā “Parks and Recreation”. Tieši pateicoties organizētajai, aizrautīgajai un saldumus mīlošajai Noupai, es tagad zinu, ar kuru populāro seriālu tēlu es visvairāk tiecos identificēties.

“Yes Please” bez stāstiem no profesionālās dzīves ir pilna arī ar skolas un studiju laika atmiņām, stāstiem par draudzībām (tostarp ar citu SNL autori Tīnu Feju (Tina Fey)), attiecībām, bērnu audzināšanu, seksu.


Protams, neiztikt arī bez dzīves pamācībām, ko lasītājam pašam izvēlēties pielietot (vai varbūt tomēr ne) savā ikdienā. Viena no manām mīļākajām Eimijas frāzēm tik lieliski raksturo prokrastināciju un sapņošanu, ka to nu jau vairākkārt esmu citējusi pāris draugiem:


“Talking about the thing is not the thing. Doing the thing is the thing.”

(Aptuveni tulkojot, “runāšana par lietu nav pati lieta. Lietas darīšana ir īstā lieta.”)


Savukārt tas, kas šo grāmatu tieši tās audio formātā padara īpašu, ir fakts, ka aktrises dzīvesstāstu dzirdēsiet no viņas pašas. Un saruna ar Eimiju vedas atklāti, humora pilni, nepiespiesti.


Ne mazāk svarīgi – Eimija izvēlējusies audiogrāmatas tapšanā iesaistīt savus draugus, kolēģus un ģimenes locekļus. Daži no grāmatas “viesmāksliniekiem” – šova “Late Night with Seth Meyers” vadītājs Sets Maijers (Seth Meyers), “Parks and Recreation” radītājs un “The Office” amerikāņu versijas producents Maikls Šurs (Michael Schur), X-Cilvēks Patriks Stjuarts (Patrick Stewart), kā arī Eimijas vecāki.


Līdz ar to grāmata iegūst tādu kā 3D formu, kur Eimiju ieraugām ne tikai no viņas skatu punkta, bet arī no līdzcilvēku prizmas. Noslēgumā saldais ēdiens – grāmatas pēdējo nodaļu Eimija lasa īstai auditorijai, uzstājoties “Upright Citizens Brigade” teātrī Losandželosā.


Kam patiks “Yes Please”?


Īsumā? Ja esi Eimijas Poleres filmu vai seriālu cienītājs, Tev grāmata patiks.


Ja interesē ASV šovbiznesa aizkulises, Tev patiks.


Ja interesē improvizācija un stāvkomedija, Tev patiks.


Ja gribas uzzināt, kā aizņemti cilvēki atrod laiku, lai sarakstītu savas biogrāfijas? Te arī ir paveicies, jo Eimija vairākkārt memuārā uzsver, ka šim projektam laika bija tuvu nullei un tas tapis, kur nu pagadās.


Kā ir būt aizņemtai, bet mīlošai mammai un profesionālai aktrisei vienlaikus? Arī te Eimijai ir daudz, ko pastāstīt.


Gribi vienkārši pasmieties? Arī Tev patiks.


Gala vārds, par to vai ir vērts lasīt (vai klausīties) šo (audio)grāmatu? Yes, please. Tev patiks.


Un noslēgumā viena no manām mīļākajām SNL skicēm ar Eimiju, kurā viesojas arī seriāla "Doktors Hauss" zvaigzne Hjū Lorijs (Hugh Laurie). Šis ir viens no tiem gadījumiem, kad jums tiks piedots, ja no smiekliem mazliet iečurāsiet biksēs.Grāmatas Goodreads vērtējums: 3.82/5

Mans vērtējums: 4/5

84 views0 comments

Comments


bottom of page